Jakie gry na dwie osoby warto zagrać?

Granie w gry komputerowe to jeden z najpopularniejszych sposobów na rozrywkę i miłe spędzenie czasu. Czasem jednak mamy ochotę zagrać w czyimś towarzystwie. Dlatego powstało coś tak genialnego jak kooperacyjne gry na dwie osoby. Pamiętajmy, że jeśli chcemy, możemy zagrać z kimś w kompetetywne gry drużynowe takie jak Rainbow Six, Counter Strike czy Call of Duty. W tym zestawieniu pragnę się jednak skupić się na produkcjach przeznaczonych do gry w konkretnym, zamkniętym gronie osób. Pamiętajmy też, że część produkcji nie obsługuje możliwości gry online lub rozgrywki przy jednym komputerze. Należy na to zwrócić uwagę wybierając grę, którą chcielibyśmy z kimś przejść, gdyż może się okazać, że nie będzie się ona dla nas nadawała.

Rynek gier kooperacyjnych jest pełen dobrze wykonanych tytułów, które z pewnością dostarczą niedoświadczonych wcześniej emocji. Jednak co wybrać, kiedy wybór jest tak ogromny? Poniżej przedstawiamy zestawienie, naszym zdaniem, najlepszych gier typu co-op.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Słysząc frazę ''gra na dwie osoby'' naprawdę sporej grupie komputerowych wyjadaczy od razu przyjdą do głowy gry z filmowych serii LEGO. Gry z serii ''Gwiezdne Wojny'', ''Indiana Jones'' czy ''Piraci z Karaibów'' wciąż są smakowitym kąskiem dla młodszych i nie tylko. Pozwalają one przejść przez filmowe wydarzenia, uczestnicząc w nich, dostarczając przy tym wiele frajdy.

Niedawno miała miejsce premiera gry LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, która po latach przerwy, znów pozwala zagłębić się graczom w świat ''Gwiezdnych Wojen''. Gra oferuje rozgrywkę w 9 rozdziałach, w których każdy z nich odpowiada 1 z 9 powstałych filmów. Przejście przez 3 całe filmowe trylogie powinno zająć 15-18 godzin. Dość kontrowersyjną dla fanów gier LEGO innowacją jest podłożenie normalnych głosów pod mówiące postacie. Przypomnijmy, że przez lata postacie nie wypowiadały konkretnych słów i ''wysławiali się'' w sposób niezrozumiały, zostawiając pole do interpretacji każdemu graczowi. Na szczęście, opcja wyłączenia dubbingu wciąż istnieje i nadal można delektować się pochrząkiwaniem bohaterów.

Gra, przy skorzystaniu z serwisów internetowych, wyniesie nas około 150zł, a jedyną oficjalną opcją kooperacji jest granie we dwie osoby przy jednym komputerze (istnieją fanowskie mody umożliwiające grę online, jednak jak łatwo się domyślić nie są one wspierane przez twórców i używa się ich na własną odpowiedzialność). Gra jest dostępna na platformy Microsoft Windows, Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, i Xbox Series X/S.

A Way Out

Gra wydana w 2018 roku przez Electronic Arts, od początku była tworzona z myślą, że będzie to gra dla dwóch osób. Nie uświadczymy w niej trybu solowego i aby kontynuować przygodę, zawsze będzie potrzebny nam kompan z którym ją rozpoczęliśmy.

Fabuła opowiada o losach dwóch więźniów – Vincenta i Leo – o znacząco różniących się charakterach. Pierwszy z bohaterów preferuje przemyślane rozwiązywanie problemów i stara się unikać konfliktowych sytuacji. Drugi natomiast bywa impulsywny i bardziej odpowiada mu rozwiązywanie sporów za pomocą siły fizycznej. Podczas pobytu w zakładzie karnym bohaterowie postanawiają zorganizować wspólną ucieczkę. Następnie próbują nawiązać kontakt z rodziną i dokonać zemsty na ludziach odpowiedzialnych za ich skazanie.

Grę można zakupić za 30-40zł. Jest też opcja wykupienia abonamentu EA Play za 15zł/miesiąc. W tym czasie na spokojnie przejdziemy A Way Out nawet kilkadziesiąt razy, gdyż gra trwa zaledwie 6 godzin. Jednak fabuła jest niezwykle wciągająca, tak samo jak rozgrywka i ostatecznie można z pewnością powiedzieć, że produkt jest wart swojej ceny. Korzystając z abonamentu EA Play uzyskujemy do większej ilości gier na dwie osoby, więc można poszukać czegoś na własną rękę. Możliwa jest rozgrywka zarówno na jednym komputerze oraz online.

Valheim

Indyk stworzony przez skandynawskie studio Iron Gate to istna perła w segmencie gier survivalowych. Przenosi nas do nordyckiego świata Valheim, w którym jako świeżo upieczeni wojownicy musimy walczyć o przetrwanie, rozwijać technologie czy zabijać mityczne stwory. Gra jest niezwykle wciągająca i cel wyznaczający jej ukończenie ustalamy sobie sami, gdyż przemierzenie świata gry wciąż idąc na wprost zajmuje ponad 4 godziny. W połączeniu z eksploracją dostępną na każdym kroku zwiedzenie całej mapy zajmie przynajmniej kilkaset godzin. Co-op'y to zwykle gry dla dwóch osób, czasem może trzech. Nie w Valheim. Tutaj pojemność serwera wynosi aż 10 slotów, co można uznać za wartość wystarczającą na np. stworzenie dwóch przeciwnych frakcji, konkurujących pomiędzy sobą. Koszt gry na platformie Steam to trochę ponad 70zł, jednak klucze cyfrowe można dostać już nawet o połowę taniej. Możemy zapewnić że jest to gra gwarantująca niesamowite przeżycia, która zdecydowanie jest warta swojej ceny.

Jak pewnie można się spodziewać, gra w przynajmniej dwie osoby jest dostępna tylko przez internet, na dwóch urządzeniach z zakupioną kopią gry.

Minecraft

To zestawienie nie mogło obyć się bez już wręcz kultowych sześcianów. Gra po kilkunastu latach na rynku od lat trzyma na nim stabilną, wysoką pozycję. Pomimo przeminięcia szczytu swojej popularności, gra wciąż jest bardzo ciekawa, a dzięki swojemu wiekowi jest też bardzo dopracowana. Dodatkowo przez te lata powstały miliony fanowskich modyfikacji znacznie urozmaicających rozgrywkę. Legendarny Markus ''Notch'' Persson stworzył kurę znoszącą złote jaja, która nie bez powodu osiągnęła sukces. Gra jest istnym potentatem i pionierem na rynku gier survivalowych oraz przez lata jej istnienia stała się ważnym elementem światowej kultury.

W Minecraft określenie gra dla 2 osób przestaje istnieć. Darmowe hostingi serwerów oferują przynajmniej kilka slotów, a przy wydatku rzędu kilkunastu złotych miesięcznie, możemy cieszyć się ciekawym miejscem do zabawy razem ze sporą grupą znajomych Nieużywany klucz do Minecraft w wersji premium to koszt rzędu 80zł, jednak sporą popularnością cieszą się też wersje non-premium, nie kosztujące ani złotówki, a oferujące praktycznie to samo.

Możliwość gry w trybie multiplayer na PC jest dostępna oczywiście w trybie online. Jednak gra jest dostępna również na konsolach gdzie możliwe jest podzielenie ekranu i zabawa przy jednym telewizorze.

DiRT 5

DiRT 5 to jak nazwa wskazuje już 5 część serii o zręcznościowych wyścigach od Codemasters. Firma niedawno została przejęta przez Electronic Arts i patrząc na ich nowe produkty wychodzi im to na dobre. Seria jest już stałym bywalcem sklepowych półek, zmieniają się tylko cyferki przy tytule. Co jednak bardzo ważne dla aspektu kooperacji we dwoje po kilku latach przerwy do gry powrócił ostatnio obecny w części trzeciej tryb podziału ekranu. Pozwala to na zapewnienie sobie i znajomemu dobrych wrażeń w czasie rozgrywki przy jednym monitorze. Jest też opcja rozgrywki online wraz z większą grupą znajomych. Wyścigi w DiRT 5 zapewniają bardzo przyjemne doznania, auta prowadzi się z satysfakcją zarówno wizualną jak i audio. Model jazdy jest bardzo przyjemny i idealnie wyważony pod przeciętnego użytkownika. Jeśli oczekujemy większego realizmu, należy spojrzeć na serię Dirt Rally. Pozwala ona poczuć prawdziwe emocje rajdów samochodowych. Nie mają one jednak żadnej funkcji co-op i jest to prawie że symulator.
Koszt DiRT 5 na platformie Steam to ponad 200zł. Na szczęście gra jest dostępna w internecie nawet na mniej niż pół ceny oraz w abonamencie EA Play (15zł miesięcznie)

Podsumowanie

Poświęcenie sporej ilości pieniędzy na grę może być ciężkim do zaakceptowania wydatkiem. Dlatego w poszukiwaniu gry dla dwojga poleca się zrobienie głębszych poszukiwań, gdyż to co zostało tu zaprezentowane to jedynie wierzchołek góry lodowej. Pamiętajmy że na platformie Steam możliwe jest dokonanie zwrotu do 2 tygodni od daty zakupu pod warunkiem rozegrania mniej niż 2 godzin w danym tytule, dlatego strach przed utratą pieniędzy może zostać praktycznie zniwelowany. Powodzenia w dalszych poszukiwaniach!

pl_PLPolish