Jak bezpiecznie pobierać pliki przez internet?

Wielu z nas doskonale wie o tym, że pobieranie plików z sieci, to rzecz jasna pobieranie filmów, gier, zdjęć i muzyki. Tego typu pliki są tymi pobieranymi najczęściej i to z tych wiarygodnych serwisów, a wiarygodność ich opiera się na tym, że użytkownicy pobierający pliki tego rodzaju często rozpisują się o wzorowej jakości takowych i o tym, że wraz z nimi nie instaluje się nam na dysku jakieś szkodliwe oprogramowanie. Sprawy te są istotnymi, bo wielu chce pobierać materiały, które nas ciekawią w dobrej jakości i bez szkodliwych dodatków.

Bezpieczne pobieranie gier

Ludzie oczytani doskonale wiedzą o tym, że bezpieczne pobieranie gier to wybieranie tych wiarygodnych serwisów, a takich jest sporo. Ważnym jest też i to, że te konkretne serwisy sieciowe mają zróżnicowaną wiarygodność, a nawet istnieją sieciowe rankingi tego typu stron na których to przyznaje się tym serwisom oceny składające się z maksymalnie pięciu lub dziesięciu gwiazdek każda. Dodatkowo taki ranking sieciowy jest też powiązany z opiniami i co równie ważne większość z tych opinii to proste polecenia składające się może z kilku słów, choć trafiają się też te bardziej rozbudowane opinie i raz na jakiś czas tworzą je ludzie, którzy to wraz z grą pobrali jakiś dość nieciekawy plik. Można powiedzieć śmiało, że w ich przypadku to bezpieczne pobieranie gier sie nie udało i na dokładkę doświadczyli pewnego rodzaju nieprzyjemności powiązanego z tym pobraniem danych wrażliwych, bo pobieranie plików nawet w serwisach z wyjątkowo dobrą opinią jest powiązane z pewnym ryzykiem, ale na tego typu ryzyko nie jest wystawiony każdy, bo sieciowi oszuści raczej szukają tego optymalnego celu, a takowy musi spełniać pewne ich istotne kryteria.

Kwestia powiązane z płatnościami

Nie da sie też ukryć tego, że gry do pobrania to nie tylko serwisy, ale też i użytkownicy, którzy mają sporo pozycji z tym przyciskiem "Pobierz". W tym wszystkim kluczowe znaczenie ma rzecz jasna to, by nie pobierać od kogoś świeżo zarejestrowanego, czyli od profilu nie zweryfikowanego. Jednym słowem najlepiej jeśli jest to ktoś, kto w danym serwisie istnieje od wielu lat i w jego przypadku bezpieczne pobieranie to norma. Nie chodzi tu wyłącznie o gry do pobrania zaliczane do tych nowych, ale też i o to by te gry były tanio pobranymi wersjami premierowymi bez szkodliwych dodatków. Takie pobieranie przez internet dla dość wielu z nas powinno być też opcją bardzo tanią lub nawet darmową, choć darmowe strony, w których przypadku da się pobrać wszystko i to za darmo bywają też i tymi wręcz nasyconymi niepewnymi opcjami. Opcje te to uzytkownicy zaliczani do tych spod ciemnej gwiazdy, którzy to pliki do pobrania łączą z oprogramowaniem szkodliwym. Ludzi tego typu zdecydowanie więcej jest w darmowych serwisach, w których to przypadku nie ma administracji weryfikującej profile i pliki do pobrania. Takie strony trzeba omijać, choć i one mają wiele stałych bywalców ze względu na brak kosztów pobierania.

Udostępniający pliki

Prawda tkwi też i w tym, że pobieranie plików przez internet to głównie użytkownicy istniejący od wielu lat. Ludzie tacy rzecz jasna publikują nie od dziś i co równie istotne nie raz już dowiedli, że naciśnięcie przycisku "Pobierz" w ich przypadku oznacza grę lub film o wzorowej jakości, szybkie pobranie i zero jakichś szkodliwych dodatków pod postacią robaków pobierających osobiste dane. Jednym słowem sprawdzony i legalny serwis sieciowy to jedno, ale kluczowe znaczenie ma też osoba udostępniająca pliki do pobrania. Najlepiej jeśli ten ktoś jest twórcą blogu o grach i na dokładkę działa w pełni legalnie. Taka osoba jest pewną i bezpieczne pobieranie gier to w przypadku kogos takiego zerowe ryzyko. Trafiają sie też użytkownicy podszywający się pod te niezwykle wiarygodne osoby, ale takowi dość szybko są wychwytywani, bo niezwykle wiarygodny użytkownik pilnuje tego, czy ktoś się pod niego nie podszywa. Przypadki tego typu trafiają się raczej nie często, ale jeśli już się trafią, to trzeba im szybko zaradzić, bo ta osoba podszywająca się robi zaskakująco wiele bałaganu i co równie istotne trzeba ją powstrzymać zanim sytuacja wymknie się spod kontroli.

Kolejne istotne sprawy

Pewne gry do pobrania to strony powiązane z producentami konkretnej gry. Mowa tu dokładnie o tym, że to producenci tworzą takie strony lub stronę, po to by miłośnicy gier mogli je pobierać za darmo lub po wniesieniu niezbyt wysokiej opłaty. Takie strony są bardzo wiarygodnymi i niekiedy za tę niewielką opłatą da się w ich przypadku pobrać jedynie wersję demonstracyjną. Natomiast wersja pełna staje się dostępną dopiero po jakimś czasie i to za wyższe pieniądze. Nie każdy producent gier tak postępuje, bo trafiają się też i tacy, którzy to za pomocą własnych stron po pobraniu gry oferują opcję gry za darmo. Rzecz jasna takie granie nie jest opcją pociągającą, bo lepiej mają tu tacy wyżej sytuowani gracze, czyli inwestujący w jakieś pakiety premium. Te pakiety to rzecz jasna płatne dodatki, czyli jeśli jest to gra online w czołgi, to gracz z tym płatnym kontem premium ma dostęp do lepszych planszy i do innych tego typu ciekawostek. Właśnie na tym zarabia producent konkretnej gry, choć bardzo wiele znaczy też i to, że te dodatki opłaca się regularnie co tydzień lub co miesiąc za realne pieniądze.

Filmy

Jeszcze jakiś czas temu pobieranie plików takich jak filmy było modne i to nawet bardzo, ale dziś ogląda się wiele z nich w sieci. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ich pobieranie od jakiegoś czasu nie jest koniecznościa, chyba że jakiś z nich bardzo chcemy mieć na dysku, po to by oglądać właśnie wtedy gdy nie mamy dostępu do sieci i jednocześnie mamy ochotę na ten lepszy rodzaj rozrywki powiązany z unikatową fabułą. W teorii to nawet bezpieczne pobieranie gier to nic obowiązkowego, bo grać możemy w gry systemowe lub w te o wiele słabsze zaliczane do tych obecnych na serwisach z takowymi. Nie jest to rzecz jasna granie na tym wysokim poziomie, ale to nadal rozrywka zaliczana do ciekawej dla pewnej części z nas. Inaczej rzecz jasna myślą ludzie, którzy to inwestują w komputery do gier znaczne pieniądze i w ten sam sposób postępują w przypadku gier. Dla pewnej części z tych osób świat realny niemal nie istnieje, bo żyją oni od premiery do premiery, a gry do pobrania zaliczane do bardzo dobrych jakościowo to dla tych osób sens życia.

Muzyka

Pobieranie plików od dawna jest powiązane z muzyką, bo nawet teraz w epoce bezprzewodowego internetu i radia pobieramy muzykę. Robimy to ze względu na to, że słuchanie muzyki bezpośredno z sieci to coś wymagającego w sensie sprzętowym. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ciągłe bycie online szybciej rozładowuje telefon ze sporym kolorowym wyświetlaczem, choć samo zużywanie się tego sprzętu też ma znaczenie. Jakaś część z nas lubi też i to słuchanie muzyki w trybie offline, bo tak jest rzecz jasna wygodniej wtedy gdy poruszamy się autem i kompletnie nie mamy ochoty na odbieranie telefonu i to nawet z tym użyciem zestawu głośno mówiącego. Postępujemy tak, bo pewna muzyka nas uspokaja, a rozmowy za pomocą telefonu rozpraszają.

Kolejne ważne kwestie

Moda na pobieranie plików, czyli też na bezpieczne pobieranie gier praktycznie nigdy nie zniknie, a jest to powiązane z tym, że wielu z nas chce mieć ulubione zdjęcia, filmy, gry i muzykę na elektronice przenośnej. Elektronika ta bywa też awaryjną, a konkretniej sprzęt taki jak smartfon z wbudowanym akumulatorem to zazwyczaj te dwa lub trzy lata typowego użytkowania. Niewiele z nich zachowuje swoje walory użytkowe na dłuższy czas i to nawet jeśli chodzi o opcje markowe. Własnie dlatego jakaś część z nas pobiera co jakiś czas te ulubione pliki z preferowanych serwisów lub trzymamy takowe na wielu nośnikach, po to by łatwo móc przenieść takie pliki do nowego smartfona.

pl_PLPolish