Najlepsze darmowe gry na rok 2022

Jest wiele osób, które lubią od czasu do czasu siąść wygodnie przed ekranem komputera i po prostu w coś pograć. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy przychodzi do wyboru gry lub gdy taka rozrywka jest niemożliwa z powodu braku gier. W takiej chwili z pomocą przychodzą darmowe gry, których w Internecie aktualnie nie brakuje. Tak naprawdę każda osoba jest w stanie znaleźć coś dla siebie, niezależnie od gatunku gry i daty jej wyjścia w obieg, a co za tym idzie pojemności, a także szaty graficznej. Tego typu gry bardzo często znajdują się do pobrania na platformach typu Steam. Tam zazwyczaj jeśli nie trzeba zainwestować własnych środków, by osiągać lepsze wyniki, to sama gra zachęca do codziennej aktywności poprzez nagrody za logowanie bądź przejście danej misji. O to kilka gier, które należą do ulubionych wśród wielu i są w stanie umilić wolny czas.

1. W Internecie można znaleźć masę gier, gdzie mamy motyw wojenny. Jedną z nich jest niewątpliwie War Thunder, gra PC świetnie skonstruowana i oddająca realia II wojny światowej. Tutaj gracz ma do wyboru sterowanie czołgiem, samolotem, zwykłym wozem bojowym lub też okrętem. Jest to gra online, gdzie zawodnicy dzielą się na 2 drużyny. Celem jej jest wykończenie przeciwnika, to znaczy eliminacja przeciwników bądź zajęcie danego obszaru przez dłuższy czas. Do dyspozycji graczy pozostaje ogromną liczba czołgów, samolotów i innych pojazdów, które zostały bardzo realistycznie odwzorowane. Gra daje możliwość samodzielnego uzdrawiania członków załogi, sterując pojazdem da się trafić w czuły punkt pojazdu i wyeliminować go z gry. War Thunder jest dostępne w polskiej wersji językowej.

2. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych darmowych gier na rynku jest niewątpliwie League of Legends. Gra w nią praktycznie cały świat na czele z przedstawicielami z Azji, którzy są najlepsi na świecie. Tutaj istnieją profesjonalne kluby, odbywają się mistrzostwa świata, a na wielu platformach regularnie pojawiają się transmisje na żywo. W tej grze toczy się bitwa dwóch drużyn. Każda z nich ma w swoim składzie po 5 graczy. Każdy z nich może wybrać jedną z około stu pięćdziesięciu postaci. Każda z nich ma inną moc, inne statystyki i jest lepsza w grze dystansowej bądź walce wręcz. Jest to gra, w której bardzo mocno liczy się gra drużynowa, a także taktyka, by przechytrzyć rywala. W rozgrywce chodzi o to, ostatecznie zdobyć nexusa rywala to znaczy doprowadzić do zniszczenia bazy przeciwnika. Zanim do tego dojdzie każdy z graczy ma prawo ulepszać swoją postać, zdobywać złoto i awansować na wyższy poziom. Może to robić zabijając nie tylko rywali, ale także pojawiające się potwory na mapie. Ważne jest niszczenie wieżyczek przeciwnika, a także zabijanie smoków i baronów. Gra dostępna jest w polskiej wersji językowej.

3. Wydaje się, że w ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje gra World of Warships. Ta niedawno ukazała się także na Xbox One czy Play Station 4 i uzyskała dobre recenzje. Tutaj mamy do czynienia z bitwami na morzu, gdzie kierujemy statkiem. Tych do wyboru jest bardzo duża liczba. Możemy wybierać spośród statków z danego kraju z czasów II wojny światowej. Bardzo fajne jest to, że w tej grze może odnaleźć się każdy i w pełni zrelaksować. Ta gra nie ma tak szybkiego tempa, jak to jest w przypadku pozostałych gier bitewnych, gdzie o wszystkim decyduje refleks. Owszem, tu też jest to istotne, jednak rozgrywki trwają o wiele dłużej, jest jednak mniej miejsc do ukrycia, łatwiej trafić we wrogi statek, jednak nie tak łatwo go wyeliminować z gry. Gra zyskuje popularność również dlatego, że jest coraz wieksza liczba konkretnych eventów, poza tym mamy dostępne nagrody za logowanie, ale i za wygranie danej liczby bitew. Jest możliwość rozwijania własnego statku poprzez monety zarobione w grze, oczywiście ich liczba uzależniona jest od osiągnięć gracza. Bardzo dobrze gra się przy włączonym dźwięku, ponieważ w bardzo realistyczny sposób oddane zostały strzały kul i dźwięk trafiania we wrogi statek. To dodaje dużo grze. Ta dostępna jest w polskiej wersji językowej.

4. Wśród najlepszych i najczęściej pobieranych gier free to play jest na pewno Fortnite. Jest to gra akcji, którą można pobrać na platformie Steam i nie zajmuje ona zbyt wiele miejsca. Ma ona kilka trybów gry, jednak tym najpopularniejszym jest battle royale. Tutaj celem gry jest zwycięstwo danej drużyny i walka z przeciwnikiem aż na polu bitwy pozostanie jeden gracz, a cała reszta zostanie wyeliminowana. Oczywiście można dołączyć także do trybu gry, gdzie każdy z uczestników tworzy własną drużynę jednoosobową i walczy na swoje konto Podobnie, jak w League of Legends na starcie rozgrywki gracze mają do wyboru wiele postaci, wprowadzeniem do gry jest samouczek, gdzie możemy skorzystać z wielu rodzajów broni, z których korzysta każda inna postać i to ma zachęcić do wyboru tej, a nie innej osoby. Gra stworzona jest w klimacie kreskówki, świat dookoła jest stworzony bardzo realistycznie, oczywiście jest kilka różnych mapek. Oczywiście gra cały czas się rozwija, powstają nowe aktualizacje, ta jest wzbogacana o nowe rzeczy, stąd też w ostatnim czasie dalo się zauważyć, że dana postać w grze jest lepiej wyposażona, stąd jest częściej używana. Gra pozwala na wykorzystanie własnych środków pieniężnych, jednak by być dobrym w Fortnite nie jest to konieczność.

5. Zdecydowanie w ostatnim czasie swój renesans przeżywa Counter Strike Global Offensive. Nie tak dawno producenci zdecydowali się na przejście na model free to play i trzeba powiedzieć, że to była bardzo dobra decyzja. Oczywiście nie każdemu graczowi spodobało się to, że zamiast zakupu gry i wielu darmowych dodatków musi wydać pieniądze, by mieć konkretną rzecz, jednak z czasem po dodaniu nowych trybów gry i kolejnych misji spotkało się to z wieloma dobrymi opiniami. Oczywiście CSGO jest to strzelanka, gdzie zawodnicy dzielą się na dwie drużyny po pięć osób w każdej. Celem każdej rundy jest eliminacja wszystkich z obozu przeciwnika bądź też podłożenie bomby w punkcie A lub punkcie B. Warto zaznaczyć, że do wyboru mamy grę terrorystami albo antyterrorystami. Ci pierwsi mają za zadanie podłożyć bombę i bronić jej przed rywalem. Ci drudzy raczej starają się ją rozbroić bądź nie dopuścić do jej podłożenia. I tak co rundę, aż któraś z ekip wygra daną mapę. Samych mapek jest bardzo dużo, na pewno każdy gracz ma swoją ulubioną. W grze mamy wiele dostępnych karabinów, przez broń krótką, specjalną dla snajperów, czy karabiny maszynowe. Oczywiście gra jest jedną z najbardziej popularnych na całym świecie, wszak istnieją profesjonalne kluby e-sportowe, które rywalizują ze sobą w krajowych ligach, a później na ważnych turniejach czy też w Mistrzostwach Świata. To pokazuje, że mamy do czynienia już z czymś więcej, niż tylko darmową grą.

6. W rankingu nie można zapomnieć o World of Tanks. Ta gra jest przebojem jeśli chodzi o połączenie możliwości free to play z samym modelem gry. Jest to typowa zręcznościówka, gdzie trzeba mieć wyczucie i odpowiedni refleks, by osiągnąć sukces, jakim jest zwycięstwo wraz ze swoją drużyną. Tutaj mamy do czynienia z czołgami, które w trakcie gry można rozwijać, ulepszać, a to dzięki funduszom zdobytym w trakcie danej gry, bądź dzięki nagrodom za logowanie bądź ukończenie którejś z misji, których jest naprawdę bardzo dużo. W grze jest bardzo duża liczba mapek i każda z nich ma swój klimat. Zimą, w górach, na piasku, czy w lesie. Każda z nich może mieć również swój cel, gdyż często poza samą eliminacją przeciwników, by wygrać mapę, należy zająć i utrzymać dane pole. Na pewno nie jest to łatwe, gdyż wówczas można zmagać się z ciągłymi atakami ze strony przeciwnika. Gra posiada samouczek na samym wstępie, gdzie uczymy się poruszać czołgiem, a także strzelać. Początkowe etapy gry pozwalają się nam oswoić z grą, jednak po pewnym czasie, gdy w grze mamy lepszych graczy, ta staje się o wiele trudniejsza, jednak po czasie mamy do dyspozycji większą liczbę czołgów do dyspozycji. Zdecydowanie to jedna z tych gier za darmo, w które wiele osób grało i gra wciąż bardzo chętnie.

7. Jedną z tych gier darmowych, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie jest na pewno Lost Ark. Jest to gra wydana w Korei Południowej i nie jest dostępna w polskiej wersji językowej, jednak jest dostępna po angielsku, a to wielu graczom nie powinno stworzyć wielkiego problemu. Mamy tu do czynienia z typową grą fantasy. Wszyscy gracze są uwięzieni w świecie pełnym zła. Celem nadrzędnym jest odnalezienie magicznego artefaktu, a więc Arki, ale także uczynienie tego szybciej aniżeli Kazeroth, który dzięki temu ma w planach przejąć władzę nad całym światem. Oczywiście na samym początku rozgrywki mamy do wyboru jedną z wielu postaci. Każda z nich ma inne moce, własne umiejętności, co ułatwia wybór postaci. Poza tym, że gra daje możliwość walki w trybie online przeciwko innym graczom, to również mamy do zagrania wiele misji, gdzie stawiamy czoło wielu bardzo trudnym bossom, a na tym nie koniec, gdyż mamy jeszcze tryb walki w arenie. Oczywiście poza samą walką można wieść normalne życie, to znaczy handlować z innymi graczami, zbierać surowce, ścinać drzewo, łowić ryby, szukać skarbu. Dzięki temu mamy możliwość odkrywania nowych miejsc na mapie, a tych jest bardzo dużo.

8. Niezwykle szybko rozwija się gra Valorant i jest naprawdę bardzo popularna na całym świecie. Jest to typowa strzelanka, oczywiście gra typu free to play i ma coraz większe grono zwolenników. Warto odnotować, że nie tak dawno Valorant został uznany za najlepszą grę roku według Riot Games, co na pewno nie jest przypadkiem. Gra ta ma bardzo ciekawą grafikę, na pewno ten element jest o wiele bardziej rozwinięty niż w Counter Strike Global Offensive, także same postacie są dosyć różnorodne, mamy do wyboru dużą ilość broni, nie tylko karabiny, ale także przykładowo miecze, które dzięki płatnościom można wzbogacać i wymyślać różne motywy kolorowe dla nich. Oczywiście jest to gra internetowa, gdzie zmagamy się z innymi uczestnikami biorąc udział nie tylko w zwykłych grach towarzyskich, ale i w wielu turniejach, które co chwilę są organizowane. Tak naprawdę całokształt gry można określić jako bardzo wysoki poziom, stąd też da się przewidzieć, że jeśli dalej ta gra będzie szła w tym kierunku, to może być jedną z lepszych gier gatunku strzelanek na świecie. Co chwilę mamy jakieś zmiany, aktualizacje, a poza tym wydawcy są bardzo mocno wyczuleni na tych graczy, którzy grają nieuczciwie i są nazywani potocznie cheaterami. Ktoś taki z miejsca dostaje przysłowiowego bana na grę. To na pewno spory plus, gdyż można na spokojnie rywalizować z graczami na poziomie zbliżonym bądź równym sobie.

9. Kolejną grą, która wręcz musi być umieszczona w rankingu najlepszych darmowych gier jest Team Fortress 2. To kolejna z gier, które mają w sobie elementy szaleństwa począwszy od grafiki a skończywszy na samej fabule. Oczywiście mamy tu do czynienia z typową strzelanką. Gra dostępna jest na platformie Steam do pobrania. Ta gra ma już blisko piętnaście lat i w ostatnim czasie błaga o naprawę. Najbardziej chodzi tutaj o serwery, gdzie jest bardzo dużo botów, co na pewno nie jest z korzyścią dla wszystkich graczy, a warto powiedzieć, że miłośników tej gry jest bardzo dużo i wszyscy chcieli naprawy gry. Co jednak tak bardzo przyciąga kolejne osoby do Team Fortress 2? Zdecydowanie jest to coś innego niż inne typowe strzelanki. Same mapy, jak i postacie tam umieszczone, których do wyboru jest bardzo dużo wyglądają dosyć groteskowo, jednak to na pewno nie odstrasza uczestników. By osiągnąć w niej sukces, należy mieć dobrą taktykę wraz z innymi uczestnikami w drużynie, by pozbyć się konkurentów. Na pewno bardzo dobre jest to, że pomimo wielu klas do wyboru każda została tak stworzona, by wszyscy byli równi sobie pomimo tego, że jedna osoba może wybrać typowego snajpera, zaś inna kogoś walczącego wręcz. W samej grze mamy bogaty zestaw misji do wypełnienia i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o eliminację przeciwników. Co ważne gra dostępna jest w polskiej wersji językowej.

10. Ci starsi gracze na pewno pamiętają grę o nazwie Tibia. Ta obchodziła niedawno jubileusz istnienia już dwudziestu pięciu lat, a i tak wciąż na swoje grono zwolenników. Może jest po prostu tak, że chcą oni po prostu cofnąć się w czasie i żadnego problemu nie sprawia im przestarzała grafika, a czasami nawet to jest sporym plusem. Są też takie osoby, które lubią grać bez dźwięku gryz a wolą włączyć sobie własną muzykę i tak jest w przypadku Tibii, ponieważ muzyka z gry jest dosyć nudna, a momentami nie ma jej wcale, chociaż z okazji jubileuszu twórcy gry przekazali, że dodanie motywów muzycznych jest niejako oddaniem hołdu. Gra została tak skonstruowana, że można w nią grać bardzo długo, gdyż jest ona mocno rozbudowana pod względem mechaniki, ilości misji i samego świata. Cały czas do gry wprowadzane są kolejne nowości, dodawane nowe misje, kolejne potwory, a także nowe tereny. Jest to oczywiście gra darmowa, jednak sporo daje tutaj posiadanie konta premium, gdzie mamy możliwość otrzymania wielu kolejnych niespodzianek, które tylko mogą ułatwić grę.

Zdecydowanie gier, które dostępne są za darmo w Internecie lub platformach typu Steam lub Origin jest bardzo dużo i każda z nich ma swoje argumenty ku temu, by w nią zagrać, aczkolwiek zaprezentowane powyżej są tymi, z których społeczeństwo korzysta najczęściej i najchętniej, ponieważ są one najlepsze, mają niespotykany klimat, można grać w gronie przyjaciół, ale i osób całkowicie obcych.

Gry typu free to play to zdecydowanie jeden z najlepszych pomysłów ludzi, bowiem nie każdy jest chętny do tego, by wydawać pieniądze na gry, a tutaj ma możliwość jedynie pobrania jej na komputer czy też telefon i po prostu grania. Jak widać powyżej w rankingu wybór jest bardzo szeroki i niewątpliwie każdy znajdzie coś dla siebie w zależności od tego oczywiście, co kto lubi. Od gier akcji, poprzez gry fantasy z szalonym światem i dziwnymi postaciami, urozmaiconymi broniami do zwykłych strzelanek z normalnym światem i ludźmi, a także wielu innych.

pl_PLPolish